A mai világban egy-egy betegség esetén hamarabb gondolunk az antibiotikumokra és egyéb tablettákra, mintsem a természet adta gyógymódokra, pedig régen is a növények jelentették a megoldást a betegségekre. Háromszáz évvel ezelőtt nem volt gyógyszeripar, a betegségeket növényekkel kezelték és a mai napig számos újabb kutatás igazolja is a népi orvoslás megalapozottságát. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az, hogy a gyógyszerek hatóanyagait ma is nagyrészt a gyógyfüvekből nyerik.
Gyógynövénynek azt a növényt nevezzük, amely valamilyen módon felhasználva jótékony, gyógyító hatást gyakorol a szervezetre. Drognak pedig a növény azon részét nevezzük, amely a legtöbb hatóanyagot tartalmazza. A hatóanyag a növény anyagcsere terméke, és a növény életfolyamatait szabályozza.
Egyes növények adaptogén hatásúak, ezek egy-egy szervre vagy szövetre fejtik ki hatásukat (pl. egy epehajtó növény), mások általános immunerősítők, vagy anyagcsere és emésztési folyamatokat szabályoznak.
Évszázadok és évezredek óta társítanak mágikus hatást egyes növényeknek, például a tömjénnek, a fagyöngynek vagy a vasfűnek. A tömjént a keleti vallásokban használják a meditatív állapot előidézésére, de bizonyított, hogy a légúti, ízületi gyulladásokat is képes kezelni, illetve bélfertőtlenítő és bőrbetegséget gyógyító hatása is van.
A fagyöngy a keresztény történetben kapott szerepet, és azóta kiderült, hogy hatása vérnyomáscsökkentő, szívnyugtató, immunerősítő.
A vasfű az egyiptomi mitológiából ismert, és a kereszténység hittörténetébe is bekerült, mint vérzéscsillapító. Kutatások szerint az aszpirin hatásait tulajdoníthatjuk neki.
Az aloe vera sokféleképp felhasználható növény. Az ókori keleten is ismert volt, Indiában pedig a titkos gyógynövények között szerepelt. Egyiptomban a fáraók a hosszú élet elixírjeként beszéltek róla. A növény leveleit használják fel gyógyászati célokra, sűrű nedve a bőrsérüléseket, égési sebeket gyógyítja. Ha porrá őrlik, epehajtó és emésztést segítő hatását élvezhetjük.
Gyulladáscsökkentő, gombaölő, antibiotikus és regeneráló hatása miatt került be a Herbalance samponba.
A lucernának szintén rengetegféle pozitív hatást tulajdoníthatunk. A kínaiak, látva, hogy állataik milyen szívesen fogyasztják, szintén elkezdték a növény zsenge leveleit enni, és hamarosan, mint emésztőrendszeri gyógyhatású növényt kezdték tisztelni. Az ayurvédában fekélyek kezelésére, ízületi gyulladásokra, vízvisszatartásra használták. Az arabok minden étkek atyjának hívták, azaz al-fac-facah-nak. Ezt a spanyolok rövidítették le alfalfára, amely a növény angol neve is.
A lucerna pozitív hatásait a Green+ Helena termékben használtuk fel, amelyet elsősorban a női szervezet igényeire állítottunk össze, de férfiak is használhatják.
Szeretnéd tudni, hogyan érdemes gyógynövényeket gyűjteni? Kattints ide, a cikk folytatásából kiderül…